Last minute zájezdy Letenky Česká republika další země

Počasí a podnebí v České republice

Podnebí České republiky je vzhledem ke své poloze (vnitrozemí, severní polokoule) mírné a pestré během celého roku. V různých částech země dochází ke změnám podnebí. Velký podíl má nadmořská výška. Dalšími významnými faktory jsou rozložení srážek, proudění vzduchu, zeměpisná šířka a vzdálenost od oceánu. Dochází ke střídání čtyř ročního období. Nejvýraznější odlišnost je v teplotě a množství srážek.

Chladná zima

Prosinec, leden a únor jsou zimními měsíci. Nejvíce chladným měsícem bývá leden. Průměrná teplota se drží pod bodem mrazu. Srážky na horách se objevují v podobě sněhu. V nížinách dochází ke střídání deště a sněhu. Sněhová pokrývka se na horách drží obvykle celou zimu. Lidé, kteří holdují zimním sportům mohou být spokojeni.

Jaro

Mezi jarní měsíce řadíme březen, duben a květen. Sníh pomalu mizí a dochází k nárůstům teplot. Tání sněhu zvedá české řeky a může dojít k záplavám. Jaro je období bohaté na české lidové tradice.

Teplé léto

Červen, červenec a srpen jsou nejteplejšími a nejdeštivějšími měsíci v celém roce. S teplým vzduchem je spjato i velké množství vlhkosti. Průměrná teplota se pohybuje okolo 20°C. Vyšplhat se může i přes 30°C. V horách je chladněji (10°C). Období vhodné pro koupání u vodních ploch a návštěvě zámků a hradů.

Sychravý podzim

Mezi podzimní měsíce řadíme září, říjen a listopad. Teploty klesají (10°C) ale měsíce jsou i tak poměrně teplé. Příroda v tomto období oplývá největším počtem barev. Hlásí se první mrazy. Teplotu vzduchu určuje z velké části nadmořská výška.

Úhrn ročních srážek závisí na nadmořské výšce. V nejvýše položených oblastech jsou roční srážky okolo 1200 mm. Nejméně srážek nás čeká na jihovýchodní Moravě nebo v severozápadních Čechách.

On-line předpověď počasí z České republiky

Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Brno, Česko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Hradec Králové, Česko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Ostrava, Česko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Praha, Česko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Čáslav, Česko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Liberec, Česko